Peyton Manning

Úžasný sport plný divokých akcí, síly, nasazení, pravidel a hrdosti nosit barvy svého týmu. V čem je jeho krása? Jaký  má smysl sledovat ho v Evropě a co stojí za to? Blíží se SuperBowl, který je vyvrcholením sezóny a skoro národním svátkem američanů. Pojďme si tedy NFL trochu přiblížit.

Ke sledování Amerického fotbalu mě před pár lety vlastně přivedlo ruggby. Viděl jsem jeden zápas mezi All Blacks Novozélandský tým a týmem Austrálie. Byl to finálový zápas sezóny  2015 - mohu jen doporučit si tento zápas najít a shlédnout. Když All Blacks začnou svůj tradiční tanec Haka, tak se málokterý protihráč těší, že si pěkně zahraje.

Tady je příklad Haka v podání All Blacks:https://www.youtube.com/watch?v=PptTeyYShdw

Díky nedostatku přenosů utkání ruggby na našich TV a naopak pravidelnému vysílání zápasů NFL, jsem tomu “dal šanci” a začal se zajímat o tento úžasný sport. Velkou měrou, k zapálení mého zájmu, přispěli komentátoři na Sport 1 a Sport 2. Jsou to zkušení hráči, kteří ví o čem mluví a neuvěřitelně rychle vidí a okomentují to podstatné a zajímavé z každé situace.Jejich osobní zkušenost dělá jejich komentáře velmi zajímavé a nemáte pocit, že posloucháte jen nějaká slova, co vyplňují čas. Naopak se člověk hodně dozví a je vtažen do dění, naprosto přirozeným a osobním způsobem.

NFL 1 CustomAmerický fotbal - NFL (National Football League)

.

...má několik částí. První z nich je PreSeason - přípravná utkání, následuje základní část, ve které všichni bojují o postup do Play-off. Jedině tak se může tým dostat až do finále - Super bowl. Do play -off postoupí jen 12  z 32 týmů a pak už je každý zápas vyřazovací. SuperBowl 2018 nás čeká 4.února, kdy mnoho z příznivců jistě nepůjde spát.

Osobně vidím krásu tohoto tvrdého sportu právě v pravidlech, která jsou vyladěna do nejmenších detailů a která vstřebáváte hodně, ale opravdu hodně dlouho. Obdivuji rozhodčí i hráče na co všechno dokáží dávat pozor při několikavteřinové akci, ve které se vše semele tak rychle. My, co to sledujeme na obrazovce, máme potom k dispozici zpomalené záběry, ve kterých jsou provinění proti pravidlům samozřejmě vidět, ale jak to mohou v tom mžiku stihnout vnímat přímo na hřišti?

Mám také hodně rád výsledky a statistiky a NFL je plná statistik. Kolik yardů má který hráč naběháno, rekordy týmové i osobní, … No, je to možná až nenormální, co všechno za statistiky je v NFL Neumím si představit, že bych někdy NFL hrál. Jako amatér se věnuji jen kondičnímu běhání, ale i tady jsou statistiky. Jak daleko, jak dlouho, kolik kalorií, … Sport a měření výsledků nebo zlepšení jdou ruku v ruce.

Dalo by se říci, že Evropana by nemusel nějaký Americký fotbal vůbec zajímat.

NFL logo

Musím nesouhlasit. I u nás se hraje liga Amerického fotbalu a ti kluci nejsou vůbec žádná “ořezávátka”. Oni sami ví, že by se s NFL nemohli srovnávat, ale je to dáno podmínkami, podporou a popularitou tohoto sportu uprostřed Evropy. Každopádně takovou makačku zvládne málokdo. Můžete si tedy užít živé zápasy i u nás.

Pokud budete chtít dát šanci sledování NFL, tak moje doporučení je připravit si dobré pití a jídlo, sednout v neděli večer po desáté hodině k televizi a pustit si Sport 2. Ideálně v období Play-off a vidět dva tři zápasy před Super Bowlem. Jedině tak poznáte alespoň základní pravidla a atmosféru těchto utkání. Pokud skočíte rovnou na finále a nepoznáte alespoň základní pravidla, tak se ochudíte o zážitek a myslím, že po velké show v poločase už budete v peřinách.

Play-off je plné skvělých napínavých zápasů těch nejlepších týmů NFL. Super Bowl je svátek sám o sobě. Celá Amerika žije tímto dnem a utratí za lístky neskutečné peníze. Tak například průměrná cena vstupenky na Super Bowl 2017 je kolem 9-ti tisíc dolarů. Ano, je to tak, kolem 100 tisíc korun českých! Šílenost! A představte si, že 30 sekund reklamního spotu ve finále, přijde na průměrně na tři miliony dolarů … už to počítáte?  Za třicet sekund? Uff!

Super Bowl je vždy velká show, ale také napětí, na které se všichni NFLkáři těší.

.

No a ti z vás, co již fandíe - máte svůj tip kdo bude ve finále?

 

Budeme rádi za vaše komentáře: